Na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu prezentujemy filmy dokumentalne i reportaże telewizyjne o problemach stojących przed współczesnym człowiekiem oraz o przezwyciężaniu i zapobieganiu problemom.
Festiwal Człowiek w Zagrożeniu, choć kameralny w formie, jest jednym z ważniejszych polskich festiwali filmowych. Jego początek w 1990 roku jest związany z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej. To jeden z powodów, dla których stawiamy na uczciwość, obiektywizm w doborze filmów, szerokie spektrum prezentowanych poglądów. Szczególnie ważne są dla nas filmy propagujące otwartość na drugiego człowieka, a także skoncentrowane na przełamywaniu własnych ograniczeń w sferze mentalnej, fizycznej czy politycznej.
Festiwal Człowiek w Zagrożeniu jest zwieńczeniem całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi służących popularyzacji kina dokumentalnego – szlachetnej a niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, a także koncentrujących się na stworzeniu jak najszerszego, twórczego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat kondycji współczesnego człowieka. W ciągu roku organizujemy liczne spotkania z filmem dokumentalnym (Prologi Festiwalu), z projekcjami wychodzimy bezpośrednio do ciekawej świata, wrażliwej publiczności.
Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania z twórcami jest bezpłatny.