Pierwszy prolog 27. Festiwalu Mediów

Brak komentarzy

13 stycznia, gościem Muzeum Kinematografii była Zofia Kowalewska, reżyser Więzi – dokumentu, który ma szansę na Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny.

 

Więzi w reżyserii Zofii Kowalewskiej – studentki Szkoły Filmowej w Łodzi – znalazły się na krótkiej, zawierającej 10 tytułów, liście oscarowej. To oznacza, że Więzi mają szansę na nominację w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny. Ostateczne listy pięciu nominowanych do Oscarów filmów poznamy 24 stycznia.

– Ciężar odpowiedzialności najmocniej poczułam w montażu. Kiedy musiałam zdecydować, co z całego materiału pokażę w filmie. Jak to zrobić, żeby być w porządku wobec moich dziadków, których bardzo kocham, żeby nie być oskarżającą, oceniającą. Musiałam też pamiętać o swojej podwójnej roli – reżysera i wnuczki, która będzie rozliczana z filmu na forum rodzinnym – mówiła Zofia Kowalewska.

Dokument Zofii Kowalewskiej opowiada historię małżeństwa z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Niedawno wrócił do żony…
Film zdobył już wiele cennych wyróżnień, między innymi: Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym – nagrodę za najlepszy film dokumentalny; trzecią nagrodę na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, Złotego Gołębia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy nagrodę publiczności festiwalu Opolskie Lamy.

Oprócz Więzi pokazaliśmy dwie etiudy Kowalewskiej – dokumentalną Kochanie oraz fabularną Nie mów do mnie mamo.

Spotkanie było pierwszym prologiem zapowiadający 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, który odbędzie się w dniach 21-25 listopada 2017 roku.

1 2