Maciej Adamek na kolejnym prologu Festiwalu

Brak komentarzy

16 marca gościem Muzeum był Maciej Adamek. Jego film Dwa światy dostał nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego za przezwyciężanie zagrożeń na 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

 

 

 

Przed spotkaniem z twórcą, w Kinematografie wyświetliliśmy  wspomniane Dwa światy i Konkurs – dokument nagrodzony na Festiwalu w 2003 roku.

Dwa światy opowiada historię Laury, zdającej egzamin szóstoklasistyW swoim życiu codziennie zdaje jednak znacznie trudniejsze sprawdziany – kupuje węgiel, płaci rachunki, załatwia sprawy w ZUS. Jej rodzice są głuchoniemi i to właśnie ona jest na co dzień ich tłumaczem, jedyną szansą na normalne funkcjonowanie w świecie. Choć dużo ze sobą rozmawiają w języku migowym, często okazuje się, że bariera komunikacyjna – bariera dźwięków i mowy – jest bardzo trudna do pokonania.

Bohaterkami filmu Konkurs są dziewczynki biorące udział w konkursie Mini Miss Polski. Film mniej koncentruje się na przebiegu samego konkursu, a bardziej na marzeniach dzieci biorących w nim udział. Najczęściej dotyczą one osiągnięcia sławy i zarobienia pieniędzy, co jest trochę zaskakujące u dzieci w wieku od 6 do 11 lat.

Rozmowa z twórcą oraz filmy były tłumaczone na język migowy.

Comiesięczne spotkania z dokumentem są zapowiedzią 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

1 8 4