Trzej reżyserzy i mistrz

Brak komentarzy

Ze wspaniałymi gośćmi, podczas kwietniowego prologu 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, rozmawialiśmy o Kazimierzu Karabaszu.

 

 

 

 

Profesor Karabasz jest patronem jednej z najważniejszych nagród na naszym Festiwalu, czyli „Cierpliwego oka” od Narodowego Centrum Kultury. Będzie także pierwszym twórcą filmów dokumentalnych, który otrzyma doktorat honoris-causa PWSFTviT w Łodzi.

Wśród naszych gości znaleźli się: Mirosław Dembiński, Leszek Dawid, Andrzej Sapija, Grażyna Kędzielawska, Zbigniew Wichłacz, Jerzy Matula, Janusz Tylman, Mellin Andrzej, Wojciech Staroń, Wanda Mirowska, Zygmunt Machwitz. Spotkanie prowadził Krzysztof Jajko.

W czasie spotkania zaprezentowaliśmy materiały filmowe poświęcone Kazimierzowi Karabaszowi zrealizowane przez Grażynę Kędzielawską i jej studentów. A po nim wyświetliliśmy studenckie etiudy reżyserów: Bar na Viktorii, reż. Leszek Dawid, Pomarańczowa alternatywa, reż. Mirosław Dembiński, 40 lat akademickiej Łodzi, reż. Andrzej Sapija.

Nasi goście:

Leszek Dawid

dawid

Fot. FilmPolski.pl

Twórca głośnych filmów fabularnych (Ki, Jesteś Bogiem) i dokumentalnych. Jego wielokrotnie nagradzany dokument (m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, w Ińsku i na łódzkim Mediaschool) – Bar na Victorii, który zobaczymy w czwartek po spotkaniu – zaczyna się w Kluczborku, rodzinnym mieście reżysera. Reżysera, który ze względu na zainteresowania fotografią, początkowo chciał zdawać na wydział operatorski PWSFTviT, po tym jak ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim.

Mirosław Dembiński

dembinski

Fot. FilmPolski.pl

Dla absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyseria była drugim kierunkiem studiów po ukończonej na Uniwersytecie w Toruniu matematyce. Filmu dokumentalnego uczy na PWSFTiT od 1990 roku. Zrealizował 30 filmów i seriali, głównie dokumentalnych. W czwartek obejrzymy Pomarańczową alternatywę – z drugiego roku studiów, za którą został nagrodzony w Oberhausen, Brązowym Lajkonikiem w Krakowie oraz w Gdańsku. W 1991 roku Dembiński rozpoczął działalność jako niezależny producent filmowy zakładając Studio Filmowe EVEREST. Jest laureatem Grand Prix Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu w 2004 roku za film Zwycięzcy i przegrani.

Andrzej Sapija

img_0602

Fot. Marta Łącka

Za najważniejsze w jego twórczości uznawane są filmy biograficzne, m.in. o Tadeuszu Kantorze (Kantor, powrót Odysa , Tadeusza Kantora notatki z prób) o Tadeuszu Różewiczu (Tadeusz Różewicz, Poeta emeritus), czy o Romanie Opałce (Opałka. Jedno życie, jedno dzieło). W najnowszym filmie – Intensywność patrzenia – oddał hołd Kazimierzowi Karabaszowi.
W swoich obrazach zajmuje się głównie sztuką i literaturą współczesną, porusza także ważne problemy z historii najnowszej i otaczającej nas rzeczywistości. Filmy kręci na kanwie własnych scenariuszy, nierzadko zajmując się również zdjęciami, scenografią oraz produkcją. Jest wykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi i w laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Po spotkaniu zobaczymy jego studencki film 40 lat akademickiej Łodzi.

Fot. Marta Łącka

005 010 012 015 018 002