Projekt zaproszenia, plakatu, programu Andrzej Chętko

XX Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w Zagrożeniu dedykowany jest Mistrzowi Kazimierzowi Karabaszowi
w 80. rocznicę urodzin

 Jury filmowe

Andrzej Bart

Pisarz, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uhonorowany Nagrodą Kościelskich za powieść Rien ne va plus. Nominowany do nagród literackich "Cogito", "Gdynia", "Angelus". Jego powieść Fabryka Muchołapek znalazła się w finale Nagrody NIKE 2009. Wydał również: Człowiek, za którym nie szczekały psy, Pociąg do podróży, Don Juan raz jeszcze. Na podstawie jego scenariusza powstał Rewers – film Borysa Lankosza, nagrodzony Złotymi Lwami na XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2009 roku ukazała się powieść pisarza pod tym samym tytułem. Twórca filmów dokumentalnych: Złe miasto?, Andrzej Braun, Eva R., Hiob, Powinność, Maestro.

Dagmara Drzazga

Dziennikarka i reżyser Telewizji Polskiej, od piętnastu lat związana z Oddziałem TVP w Katowicach. Doktor nauk humanistycznych – specjalność filmoznawstwo. Wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorką reportaży oraz filmów dokumentalnych. Laureatka wielu nagród m.in.: Grand Prix Documentary "Circom Regional" we Włoszech (2002), Grand Prix "Biała Kobra" na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów w Łodzi (2003) oraz Grand Prix na 15. Międzynarodowym Festiwalu Telewizji Regionalnych w Koszycach na Słowacji (2009).

Andrzej Kołodyński

Krytyk, redaktor naczelny miesięcznika "Kino", wykładowca m.in. Akademii Filmu i TV, Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem książek o tematyce filmowej, m.in. "Seans z wampirem", "Tropami filmowej prawdy", "Dziedzictwo wyobraźni", tłumaczem beletrystki i książek filmowych, redaktorem wyd. zbiorowych i współautorem, m.in. "Historia kina polskiego", "Chełmska 21", "Słownik adaptacji filmowych", autorem haseł encyklopedycznych, współorganizatorem wielu imprez filmowych.

Piotr Kotowski

Ur. w 1955r., w Ostrowie Lubelskim. Organizator wielu przeglądów i imprez filmowych, także o charakterze ogólnopolskim, współautor programu Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie (1991) oraz – dwukrotnie – Ogólnopolskiego Seminarium Filmowego Polskiej Federacji DKF (Lublin 1999 i 2002). Zajmuje się publicystyką filmową. Współzałożyciel (w 1992r.) firmy dystrybucyjnej Black Cat. Od 1999r. wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF. Laureat indywidualnych nagród za inicjatywy związane z promocją kultury filmowej. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych. Pomysłodawca i rektor otworzonej w 2000r. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Ekspert Sieci Kin Studyjnych.


Marcel Łoziński
Przewodniczący jury

Urodzony w 1940 w Paryżu. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi w roku 1971. Nominowany do Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej EFA oraz do Oscara w roku 1994 za film dokumentalny "89 mm od Europy ". Od 1995 roku członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wykładał w Paryskiej Szkole Filmowej FEMIS oraz w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził także warsztaty filmu dokumentalnego w Marsylii. Od 7 lat kieruje kursem dokumentalnym w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zainicjował i prowadził Dragon Forum - międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching w środku Europy.

Jury radiowe


Hanna Bogoryja Zakrzewska

Reportażystka związana z Polskim Radiem od 20 lat. Laureatka wielu nagród, wyróżniana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jest autorką kilku radiowych akcji np: "Oddech dla". Dzięki akcji powstał Bank Respiratorów w Centrum Zdrowia Dziecka. Do kanonu reportaży należą audycje przygotowywane wspólnie z Ernestem Zozuniem pt "Tajemnica Emilii" oraz "Kilka wiosennych mgnień słupka". Za ten pierwszy autorzy otrzymali Grand Press 2002. Radiowy reportaż pt "Szlaufy" zdobył nagrodę "Melchiora" 2006. Od 2009 roku Hanna Bogoryja Zakrzewska, jako reprezentant polskiej radiofonii jest członkiem prestiżowej Grupy Reportażystów w EBU czyli w Europejskiej Unii Nadawców.


Marek Miller

Marek Miller, reporter i założyciel Laboratorium Reportażu, urodził się w 1951 roku w Łodzi. Magisterium z socjologii obronił w 1978 roku na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1981-1986 był reporterem tygodników "Odgłosy" w Łodzi i "Radar" w Warszawie. W latach 1987-1989 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1989-1993 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Bestseller". W latach 1994-1998 prowadził wykłady w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999-2000 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Dziennikarstwa Collegium Civitas. Obecnie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.


Joanna Sikorzanka

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzki i Studium Podyplomowego Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 30 lat związana z Polskim Radiem Łódź. Reportażystka, publicystka. Na Wydz. Dziennikarstwa UŁ prowadzi warsztaty radiowe. Jako historyk literatury zajmuje się przygotowywaniem audycji literackich i wspólnie z UŁ organizuje - od kilkunastu lat - konkursy poetyckie o międzynarodowym zasięgu, wydaje także tomiki z Serii Poetyckiej Radia Łódź. Prowadzi programy poświęcone książkom. W cotygodniowym programie "Bez cenzury" porusza najważniejsze, najgorętsze tematy, omawiając je z ekspertami i słuchaczami. Jej największą pasją jest reportaż - brała udział w wielu ogólnopolskich konkursach na reportaż, zdobywając nagrody - za reportaż "Świat pięknej Europy" (1988 r.), "Niech między nami nie będzie imion nienawiści" (1990), "Po latach mi się śniło..." (1997), "www.ślady" i "Limanka na koniec wieku" (2000), "W drodze" (2001)/ czy "Ta nasza młodość" (2009).

 Wystawy towarzyszące

Kurator: Alicja Cichowicz

17 listopada 2010 r. (środa), godz. 20.00
Chwile - sekwencje filmowe
Kazimierz Karabasz

wystawa wybranych sekwencji z 9 filmów dokumentalnych Kazimierza Karabasza: Muzykanci, Ludzie w drodze, Węzeł,
Na progu, Rok Franka W., Krystyna M., Próba materii,
Portret w kropli, Spotkania.


Chwile - fotografie

Wystawa fotografii dedykowanych Kazimierzowi Karabaszowi
Zdjęcia cenionych polskich twórców, których styl i metoda są zbliżone do wizji sztuki Kazimierza Karabasza.
Obrazy zatrzymujące w kadrze "teatr" życia codziennego zwykłych ludzi, wierne prawdzie opisywanego świata. Prace sięgające do tradycji tzw. fotografii humanistycznej, skupiającej swą uwagę na człowieku i otaczającej go rzeczywistości.

Bogdan Dziworski
Urodzony w 1941 r. w Łodzi. Reżyser, operator filmowy, fotograf.

Eugeniusz Haneman
Urodzony w 1917 r. w Warszawie. Nestor polskiej fotografii.

Prace Eugeniusza Hanemana prezentujemy dzięki uprzejmości
Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

 

Jerzy Łapiński
Urodzony w 1954 r. w Warszawie. Ukończył Instytut Poligrafii Politechniki Warszawskiej. W latach 1979 - 1982 uczył fotografii na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.

Tadeusz Rolke
Urodzony w 1929 r. w Warszawie. Artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej.

Marian Schmidt
Urodzony w 1945 r. w Żyrardowie. Wychował się w Wenezueli
i USA. Artysta fotografik, matematyk, reżyser filmowy, pisarz, dziennikarz.


XX Festiwal 17 - 20 listopada 2010

na wszystkie imprezy
festiwalu wstęp jest wolny

 Nagrody

 

Biała Kobra
nagroda Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 15.000,00 zł

Kawałek lata
reżyseria: Marta Minorowicz
za twórcze poszukiwanie dróg porozumienia między pokoleniami
czas: 23'

Nagroda im. Kazimierza Karabasza "Cierpliwe oko" fundowana przez Narodowe Centrum Kultury w wysokości 10.000,00 zł

film Orkiestra dęta
reżyseria: Jerzy Kowynia, Jerzy Ridan
za "Muzykantów" 2010

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
w wysokości 6.000,00 zł

film Hotel Polski, reżyseria: Kama Veymont

Nagroda Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi nagroda rzeczowa w postaci wypożyczenia kamery High Definition z wyposażeniem na 6 dni zdjęciowych na terenie UE wartości 4.500,00 zł

film Zabawy z czasem, reżyseria: Jarosław Wszędybył

Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego w kategorii "człowiek przezwyciężający zagrożenie" fundowaną przez Społeczną Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi w wysokości 3.000,00 zł

film Dziewczyny,
reżyseria: Małgorzata Brama, Rafał Skalski

Nagroda Fundacji Monumentum Iuadaicum Lodzense
w wysokości 2.000,00 zł

film Moje lalki
reżyseria: Józef Kamil Brzostowski

Nagroda Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
im. Heleny Kretz

film Smolarze, reżyseria: Piotr Złotorowicz

Nagroda "Oko Obywatela" kwartalnika "Obywatel"

film Dla dobra służby, reżyseria: Miłosz Horodyski

Dyplomy Honorowe otrzymują:

film Dezerterzy, reżyseria: Jerzy Zięty
film Obrazy z fabryki śmierci,
reżyseria: Małgorzata Imielska
film W drodze, reżyseria: Leszek Dawid

 Program

Program festiwalu 3,6 MB >

Środa 17 listopada 2010

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

konkurs filmowy
10.00 - 12.00 I przegląd konkursowy 118'30''

Poza zasięgiem
scenariusz i reżyseria: Jakub Stożek, 30'
Obrazy z fabryki śmierci
scenariusz i reżyseria: Malgorzata Imielska, 43'
Przyjaciele
scenariusz i reżyseria: Barbara Jaworska, Piotr Wąsiński, 7'30''
Drogi Karolu
scenariusz i reżyseria: Karol Starnawski, 11'20''
Przyrzeczona
scenariusz i reżyseria: Lesław Dobrucki, 14'
Palacz
reżyseria: Jakub Drobczyński, 9'42"

12.15 - 14.00 II przegląd konkursowy 107'23''

Zabawy z czasem
scenariusz i reżyseria: Jarosław Wszędybył, 45'
W Baku pogoda jest lepsza
reżyseria: Joanna Poduszyńska, Michał Żak, 12'
Przesłuchanie
scenariusz i reżyseria: Adam Palenta, 9'
Kawałek lata
scenariusz i reżyseria: Marta Minorowicz, 23'
Dla dobra służby
scenariusz i reżyseria: Miłosz Horodyski, 18'23''

15.30 - 17.00 III przegląd konkursowy 87'00''

Kern
scenariusz i reżyseria: Grzegorz Królikiewicz, 57'
Deklaracja nieśmiertelności
scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Marcin Koszałka, 28'

Uroczyste otwarcie XX Festiwalu Mediów
w Łodzi Człowiek w Zagrożeniu dedykowanego Mistrzowi Kazimierzowi Karabaszowi w 80. rocznicę urodzin

18.00 restauracja "U Fabrykanta", Łódź, pl. Zwycięstwa 2

20.00 Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1

W programie:
Piosenki w zagrożeniu
Wykonawcy: Łukasz Bzura, Zuzanna Czerniejewska, Łukasz Handzel, Katarzyna Jędrzejkiewicz, Paweł Kudaj, Emilia Kudra
Kierownictwo muzyczne: Teresa Stokowska-Gajda
Terror z kosmosu
scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż: Jacek Rokosz
muzyka: Wojciech Dzięcioł, produkcja: Opus Film 2010, 13'40''
Chwile
wystawa fotografii dedykowanych Kazimierzowi Karabaszowi

Radio Łódź, konkurs radiowy
15.00 - 16.00

Ławeczka
real. Cezary Galek, Radio Zachód, 37'57''
Życie po śmierci
real. Jan Kasia, Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego
Radia, 19'32''

16.00 - 17.05

Karina
real. Anna Bogdanowicz, Radio Białystok, 20'24''
W rekach Stalkera
real. Urszula Żółtowska Tomaszewska, Studio
Reportażu i Dokumentu, 19'31''
Najemnik
real. Dorota Juchnowska, Radio Kielce, 23'02''

Czwartek 18 listopada 2010

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

konkurs filmowy
10.00 - 12.00 IV przegląd konkursowy 115'45''

Orkiestra dęta
scenariusz i reżyseria: Jerzy Kowynia, Jerzy Ridan, 26'15''
Dziewczyny
reżyseria: Małgorzata Brama, Rafał Skalski, 20'
Hotel Polski
reżyseria: Kama Veymont, 50'
Werbunek
scenariusz i reżyseria: Dariusz Walusiak, 19'30''

12.15 - 14.05 V przegląd konkursowy 109'21''

Prywatne śledztwo majora Zakirowa
scenariusz i reżyseria: Jarosław Mańka, 16'21''
Kolba, na szczęście
reżyseria: Tomasz Drozdowicz, Maria Nockowska, 50'
Wandzia... też
scenariusz i reżyseria: Wiesława Piećko, 25'
Krajobraz nizinny z kołyską
scenariusz i reżyseria: Arek Biedrzycki, 18'

15.30 - 17.00 VI przegląd konkursowy 90'35''

Mam prawo tu stać
scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż i produkcja: Michał Brożonowicz, 17'28''
Marlę i Janek
scenariusz i reżyseria: Ewa H. Kania, 14'7''
Zestrzelony nad Czechosłowacją
scenariusz i reżyseria: Jerzy Morawski, 50'

17.15 - 18.30 VII przegląd konkursowy 74'10''

Pociąg specjalny Warszawa Smoleńsk Warszawa
scenariusz i reżyseria: Józef Szymura, 23'10''
H2O
scenariusz i reżyseria: Tomasz Wolski, 8'
W drodze
scenariusz i reżyseria: Leszek Dawid. 43'

19.45 - 21.45 VIII przegląd konkursowy 90'35''

Nic do stracenia
scenariusz i reżyseria: Katarzyna Klimkiewicz, 28'
Takie życie
reżyseria: Daniel Zieliński, 27'23''
Kryzys w raju
scenariusz i reżyseria: Uladzimir Kolas, 59'

Radio Łódź, konkurs radiowy
15.00 - 16.00

Ciepłe wnętrza
real. Katarzyna Michalak, Radio Lublin, 24'
Skrzypaczka
real. Dorota Fredro Boniecka, Studio Reportażu
i Dokumentu Polskiego Radia, 25'39''

16.00 - 17.00

Dwie wody - jedno życie
real. Maria Brzezińska, Radio Lublin, 14'13''
Zepsuta krew
real. Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak, Fundacja Głos Ewangelii, 29'37''

12.00 Kapituła Łódzkiej Drogi Sławy, Studio Filmowe Perspektywa, Muzeum Kinematografii w Łodzi zapraszają na uroczyste odsłonięcie gwiazdy Witolda Leszczyńskiego, Reżysera filmowego

ulica Piotrkowska

10.00 – 13.00 sesja dedykowana Kazimierzowi Karabaszowi cz. I
Studium wykluczenia społecznego

dr Mariusz Gorzeń (prowadzący sesję), dr Adam Gogacz, dr Barbara Daniszewska, dr Mariola Świderska, dr Dorota Nawrat, dr Edyta Weigel

15.30 – 19.00 sesja dedykowana Kazimierzowi Karabaszowi cz. II
Mistrz Karabasz i jego uczniowie

prof. dr hab. Jolanta Lemann-Zajiček (prowadzący sesję)
Piotr Pławuszewski, Stanisław Zawiśliński, Michał Dondzik, Leszek Dawid, Lechosław Czołnowski, Monika Chybowicz-Brożyńska, Wanda Mirowska – Mistrz Karabasz i jego uczniowie. Prezentacja autorska wydawnictwa towarzyszącego 20 Festiwalowi Mediów, zapis spotkań – rozmów z Kazimierzem Karabaszem i ludźmi, którzy w różny sposób zetknęli się z nim.

Organizatorzy sesji:
Narodowe Centrum Kultury, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna,
Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania, Muzeum Kinematografii

Piątek 19 listopada 2010

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

konkurs filmowy
10.00 - 12.00 IX przegląd konkursowy 115'16''

Moje lalki
scenariusz i reżyseria: Józef Kamil Brzostowski, 26'10''
Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku Wolności
scenariusz i reżyseria: Krzysztof Czajka, 56'
Zostać w chmurach
scenariusz i reżyseria: Anna Mączka, 40'
Dezerterzy
scenariusz i reżyseria: Jerzy Zięty, 21'26''

12.15 - 14.00 X przegląd konkursowy 108'39''

Czekając na deszcz
reż.: Maciej Górski, scen. i reż.: M. Górski i Andrzej Bojański, 52'
Jasiek, co Ty zrobiłeś, że Cię tu zesłali
scenariusz i reżyseria: Bożena Toporek, Beata Kołaczyk, 18'
Z Paryża do Jurkowa
scenariusz i reżyseria: Marek Nowakowski, 15'22''
Między znakami
scenariusz i reżyseria: Joanna Tomaszewska, 13'17''

15.30 - 17.30 XI przegląd konkursowy 106'08''

Smolarze
scenariusz i reżyseria: Piotr Złotorowicz, 15'
400 Hektarów
reżyseria: Michał Węgrzyn, Wojtek Węgrzyn, 13'
Spacer z przewodnikiem
scenariusz i reżyseria: Maciej Cendrowski, 11'
La Loca
scenariusz i reżyseria: Tomasz Sakowski, Sławomir Kalwinek, 31'
Mój ojciec Hubal ułan niepokorny
scenariusz i reżyseria: Paweł Wudarczyk, 12'
Prawda, Dobro i piękno. Film o Bohdanie Porębie
scenariusz i reżyseria: Ksawery Szczepanik. 37'
Atak Hitlera na Polskę - Jak rozpoczęła się
II Wojna Światowa
reżyseria: Nadine Klemens, Michał Nekanda-Trepka,
Jan Strękowski, 2009, 55'

19.00 pokaz specjalny 90'

Lotnicy kosmonauci
scenariusz i reżyseria: Marian Kiss
zdjęcia: Lars Barthel
produkcja: Neue Mediopolis Filmproduktion GmbH (Lipsk): Ris Alexander, Jörg Rothe, WFOiPE: Andrzej Traczykowski
Niemcy, Polska, 2009

"Lotnicy kosmonauci", to opowieść o ostatnich bohaterach socjalistycznej rzeczywistości – zwykłych ludziach, którzy
w ciągu jednej nocy stali się gwiazdami. W ramach programu Interkosmos, wdrożonego w krajach bloku wschodniego w latach 80., na orbitę wyleciało dziesięciu starannie wybranych mężczyzn – synów traktorzystów, pasterzy czy szewców.
Po powrocie z kosmosu otrzymywali oni przywileje i zaszczyty typowe dla socjalistycznej propagandy. Po opadnięciu "żelaznej kurtyny" wszystko się jednak zmieniło i przewartościowało...

Radio Łódź, konkurs radiowy
15.00 - 16.00

Psychoza
real. Marzena Wróbel, Radio Zachód, 28'56''
Wypadek
real. Małgorzata Żerwe, Radio Gdańsk, 28'30''

16.00 - 17.35

Z poważaniem Julian Tuwim
real. Paulina Młynarska, Radio Łódź, 23'
Okna zawsze były otwarte
real. Ewa Szuszkiewicz, Producent niezależny, 34'21''
Świadek
real. Karolina Rusinowicz, Polskie Radio dla Zagranicy, 19'13''

Sobota 20 listopada 2010

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

11.00 pokaz specjalny 20'
Krakowska Szkoła Filmowa im. W.J. Hasa przedstawia

Następny mecz real.: Tomasz Sikora, 2010, 10'
Laureaci "Festiwalu Filmów Jeszcze Krótszych – SnapFilm Festival 2010", 10'

12.00 panel dyskusyjny Rewolucja informatyczna: nowe technologie, nowe wyzwania i nowe zagrożenia oraz pokaz specjalny Obywatela

18.00 Zamknięcie Festiwalu, wręczenia nagród laureatom
Zamknięcie Festiwalu uświetni prezentacja nagrodzonych filmów i audycji radiowych
Galeria

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player