Projekt zaproszenia, plakatu, programu Andrzej Chętko

Otwarcie festiwalu

Środa 20.11. godz.18.00

Koncert zespołu "Bielas i Marynarze"
Otwarcie cyklu wystaw "Doś́wiadczając miasta"
– Marek Domań́ski, Pablo Jacob, Izabela Maciejewska, Artur Przebindowski, Józef Szymura – wystawa multimedialna.

Ekspozycja mówią̨ca o róż̇nych obliczach ż̇ycia w wielkim mieś́cie. O egzystencji współczesnego człowieka w stłoczonej, gę̨sto zabudowanej, dusznej aglomeracji, która ograniczają̨c jego przestrzeń ż̇yciową̨, ogranicza także jego psychofizyczną kondycję.

Pokaz animacji:

Dobro, piękno i prawda
reż. Balbina Bruszewska
prod. Fundacja Filmowa Se-Ma-For
2011, 6'

Ab ovo
reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi
prod. PWSFTviT, 2012, 5'

Drżące trąby
reż. Natalia Brożyńska
prod. PWSFTviT, 2010, 3'24''

Miasto płynie
reż. Balbina Bruszewska
prod. Se-Ma-For Produkcja Filmowa
2009, 17'Jury

Krystyna Piątkowska

Etnolog i antropolog kultury. Pracuje w Zakładzie Antropologii Kulturowej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi - kierownik Międzywydziałowej Katedry Wiedzy o Sztuce i Kulturze.
Autorka publikacji naukowych i popularyzujących wiedzę o kulturze i dyscyplinie antropologicznej, w tym scenariuszy filmowych. Pod koniec ubiegłego wieku, pełniła m.in. funkcję rzecznika prasowego prezydenta Łodzi. Zajmuje się sztuką, ikonosferą (światem obrazów współczesnej kultury - interpretacją tekstów wizualnych współczesnych przestrzeni miejskich, analizą i kreacją reklam), wiedzą o płci w kulturze; ekspert w grancie MKiDN, dotyczącym stanu kultury polskich wsi i małych miasteczek.

Janusz Kołodziej

Dziennikarz, redaktor, scenarzysta. Autor tekstów publicystycznych poświęconych polskiemu i zagranicznemu filmowi dokumentalnemu, telewizji oraz mediom elektronicznym. Od 1979 związany z prasą branżową ("Ekran", "Video-Club", "Magazyn Abonentów C+", "Kino", portalfilmowy.pl). Członek komisji selekcyjnych i jury festiwali krajowych i zagranicznych. Aktualnie redaktor naczelny branżowego miesięcznika telewizyjnego "TELE PRO".

dr hab. Janusz Połom, prof. UWM

Młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Wykładowca, a w latach 1981–1985 dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej tejże uczelni. Związany z Warsztatem Formy Filmowej przy PWSFTviT i SMFF SE-MA-FOR. Mieszkał i pracował w Kanadzie oraz Meksyku, wykładał na Université du Québéc w Montréalu, a także w Universidad Latina de Las Americas w Morelii i w Centro de Capacitación Cinematografica w Mieście Meksyk. Wystawiał swoje prace na licznych wystawach w Polsce, Kanadzie i Meksyku.
Przez ostatnie lata zajmuje się głównie fotografią autorską. W roku 2013 wydał album "Pejzaż z Wędrowcem" i ukończył dwa filmy animowane. Obecnie prowadzi pracownię fotograficzną i wykłada fotografię w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM. Od stycznia br. prowadzi galerię fotograficzną w kawiarni filmowej Awangarda Bis.

Jacek Bieleński

Poeta, tekściarz, kompozytor, prozaik, scenarzysta filmowy, aktor. Lider grup Plastic Bag i Paffulon. Autor tekstów do piosenek m.in. Antoniego Gralaka, Włodka Kiniorskiego, Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej, Fiolki Najdenowicz oraz Wojciecha Waglewskiego. Jego twórczość to wybuchowa mieszanka szorstkiej, sowizdrzalskiej i momentami nieco nieobyczajnej poezji oraz wyrafinowanej, często jazzującej kompozycji.To żywa łódzka legenda, postać niezwykle wyrazista, wielobarwna i anegdotyczna. Wśród jego autorskich dokonań znajdują się tak urozmaicone płyty jak "Czeska laleczka", nagrana z zespołem Plastic Bag i solowy album "Bielas".

prof. Zbigniew Wichłacz

Operator obrazu filmowego. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1977), potem jego wykładowca, a w latach 2005-2008 jego dziekan. Od 2006r. profesor sztuki filmowej. 
Autor zdjęć do ponad 40 filmów dokumentalnych oraz kilkunastu filmów fabularnych. Twórca licznych wystaw fotograficznych, koncepcji wizualnych i oświetleniowych do różnorodnych widowisk i programów telewizyjnych, autor zdjęć lub światła do blisko 50 spektakli Teatru TV. Recenzent do przewodu o nadanie godności Honoris Causa PWSFTviT dla Zbigniewa Rybczyńskiego. W ostatnich latach autor zdjęć do filmu fabularnego "Piąta pora roku" (2012), w 2013r. laureat nagrody za twórczą realizację spektakli Teatru Telewizji "Tango" S. Mrożka w reżyserii J. Jarockiego oraz "Bracia Karamazow" F. Dostojewskiego w reżyserii Janusza Opryńskiego na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" w Sopocie.
Wystawy towarzyszące

Kurator: Tomasz Komorowski

Wtorek 19.11.
1 7.00 Otwarcie wystawy fotografii Zbigniewa Wichłacza – jurora festiwalu

"Bramy miasta" - ekspozycja prezentują̨ca brzydotę łódzkich bram, podwó́rek i ulic

"Wyczekiwanie w bramie na coś, co może się wydarzyć, wyczekiwanie ludzi, którzy nie wiedzą co ze sobą począć, często bezrobotnych, których życie jakoś dziwnie przemija, bez znaczenia, dzień po dniu, ale ludzi przy tym wolnych.
W końcu musiałem sfotografować te bramy, dosłownie, dokumentalnie, jakby z podtekstem "Łódź odchodząca". Doszedłem do wniosku, że te bramy przenoszą mnie z powrotem w lata mojego dzieciństwa i młodości. Czas się w nich zatrzymał.
Niewielu z nas wyszło z cienia tych bram i kamienic. Dla większości miejsca te stały się na zawsze jedynym terytorium życia."

 

Kurator: Alicja Cichowicz

"Doświadczając miasta" – wystawa multimedialna
Marek Domań́ski – fotografia,
Pablo Jacob (Brazylia) – fotografia,
Izabela Maciejewska – fotografia i wideoinstalacja,
Artur Przebindowski – malarstwo,
Józef Szymura – fotografia

To ekspozycja mówiąca o różnych obliczach życia w wielkim mieście. O egzystencji współczesnego człowieka w stłoczonej, dusznej aglomeracji, która ograniczając jego przestrzeń życiową, ogranicza także jego psychofizyczną kondycję.
Miasta na obrazach Artura Przebindowskiego są klaustrofobiczne, to ciasno zabudowane domami labirynty ulic, z których trudno znaleźć wyjście. Można je odczytywać metaforycznie – jako meandry ludzkiego życia. Kubistycznie podzielona przestrzeń zamiast dawać schronienie, wzmacniać potrzebę odrębności jednostki, wywołuje poczucie osaczenia, bezradności. Te widziane z lotu ptaka, rozrastające się jak plaster miodu, kolorowe mozaiki złożone z tysiąca dachów i ścian w doskonale skomponowanych pracach Przebindowskiego przypominają fawele. Dlatego na wystawie zestawione zostaną z fotografiami brazylijskiego artysty Pabla Jacoba. Jego znakomite dokumentalne zdjęcia pokazują ludzkie codzienne dramaty rozgrywające się właśnie w dzielnicach biedy, miejscach kulturowej nędzy - fawelach Rio de Janeiro.
Ekspozycja "Doświadczając miasta" to także snuta przez pozostałych troje twórców – Izabelę Maciejewską, Marka Domańskiego i Józefa Szymurę przejmująca opowieść o alienacji i egzystencjalnej pustce mieszkańców anonimowych blokowisk – jakich wiele w Europie Wschodniej. To opowieść o ludzkiej samotności doświadczanej w czterech ścianach ciasnych blokowych pokoi. Wreszcie o braku miejsca do życia – bezdomności, z własnego wyboru lub woli innego człowieka, zmuszającej do tułania się w różnych punktach przestrzeni publicznej.
Anonimowość i bezimienność obywateli współczesnych metropolii, rodzące samotność i brak społecznego wsparcia, to cena jaką płacimy za cywilizację, którą stworzyliśmy na własne nieszczęście, nie mogąc okiełznać natury.


Marek Domański, Niewidzialne miejsca

Pablo Jacob, z cyklu Okupując fawele

Izabela Maciejewska, z cyklu Metropolis - Miasto Matka, instalacja multimedialna

Artur Przebindowski, Megalopolis XXIX, 2011, 70 x100

Jó́zef Szymura, z cyklu Pozbawieni alternatywy


XXIII Festiwal 20 - 23 listopada 2013

na wszystkie imprezy
festiwalu wstęp jest wolny

 Nagrody

 

Biała Kobra
nagroda Prezydenta Miasta Łodzi
w wysokości 10.000,00 zł

otrzymuje

Paweł Łoziński, autor filmu "Ojciec i syn"

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
w wysokości 6.000,00 zł

otrzymują ex aequo po 3 000,00 zł

Monika Pawluczuk, autorka filmu "Kiedy będę ptakiem" oraz
Barbara Medajska, autorka filmu "Zagubieni w Wigilię"

Nagroda "Cierpliwe oko" – nagroda im. Kazimierza Karabasza przyznawana przez Narodowe Centrum Kultury
w wysokości 10.000,00 zł

otrzymuje

Dagmara Drzazga, autorka filmu "Muzyka i cisza"

Nagroda Getin Banku w wysokości 5.000,00 zł

otrzymują ex aequo po 2 500,00 zł

Alicja Grzechowiak, autorka filmu "Jan sokolnik" oraz
Bartosz Kowalski, autor filmu "Moja Wola"

"Człowiek przezwyciężający zagrożenie" – Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego
w wysokości 3.000,00 zł

otrzymuje

"przezwyciężający zagrożenie" Darek Strychalski, bohater filmu "Zwycięzca" (w realizacji Jakuba Górajka)

Nagroda – medal Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense

otrzymuje

Michał Nekanda-Trepka, autor filmu "Campo di Fiori"

Nagroda rzeczowa Uniwersytetu III Wieku im. Heleny Kretz

otrzymuje

babcia Mateja Bobrika, autora filmu "Self(less) – Portrait"Program

Środa 20 listopada 2013

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

10.00 I PRZEGLĄD KONKURSOWY, 92'41''

Stanisław Czernik – pisarz autentyczny 44'
reż̇yseria: Andrzej Mos
Wołyń 1943. A wy jak myślicie? 24'
reż̇yseria i scenariusz: Paweł Szot
Cena marzeń́ Syryjczyków 24'41''
reż̇yseria i scenariusz: Wojciech Szumowski, Michał Przedlacki

11.45 II PRZEGLĄD KONKURSOWY, 135'

Dewajtis 45'
reżyseria i scenariusz: Anna Kuś́mierczyk
Dalej niż̇ muzyka 45'
reż̇yseria i scenariusz: Maria Poszwiń́ska
Joanna 45'
reż̇yseria: Aneta Kopacz

15.30 III PRZEGLĄD KONKURSOWY, 116'

Perskie ocalenie 58'
scenariusz i reż̇yseria: Andrzej B. Czulda
Ojciec i syn 58'
reż̇yseria i scenariusz: Paweł Łoziń́ski

18.00 OTWARCIE FESTIWALU

Koncert zespołu "Bielas i Marynarze"
Otwarcie cyklu wystaw "Doświadczając miasta"

Pokaz animacji:

Dobro, piękno i prawda
reż. Balbina Bruszewska
prod. Fundacja Filmowa Se-Ma-For
2011, 6'

Ab ovo
reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi
prod. PWSFTviT, 2012, 5'

Drżące trąby
reż. Natalia Brożyńska
prod. PWSFTviT, 2010, 3'24''

Miasto płynie
reż. Balbina Bruszewska
prod. Se-Ma-For Produkcja Filmowa
2009, 17'

Czwartek 21 listopada 2013

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

9.30 IV PRZEGLĄD KONKURSOWY, 115'56"

Lekarz bez granic 16'26''
reż̇yseria i scenariusz: Małgorzata Chmiel
Listy ze Szczuczyna 15'
reż̇yseria, scenariusz i zdję̨cia: Bolesław Miguła
Pokó́j wychowawców 45'30''
reżyseria, scenariusz i zdję̨cia: Kama Veymont
Zagubieni w Wigilię̨ 39'
reż̇yseria, scenariusz i zdję̨cia: Barbara Medajska

11.00 Pokaz specjalny

"Człowiek wobec prawa – na Wschód od Polski"
Spotkanie z Grzegorzem Pieńkowskim połączone z pokazem filmowym

11.45 V PRZEGLĄD KONKURSOWY, 132'41"

1914 8'
reż̇yseria, scenariusz i zdję̨cia: Aleksander Krzystyniak
Pogonka 12'
reż̇yseria i scenariusz: Aleksandra Rek
Europa Ś́rodkowa idzie na wolność 53'
reż̇yseria i scenariusz: Mirosław Jasiń́ski
Muzyka i cisza 59'41"
reż̇yseria i scenariusz: Dagmara Drzazga

15.30 VI PRZEGLĄD KONKURSOWY, 176'14"

Kiedy bę̨dę̨ ptakiem 30'40''
reż̇yseria i scenariusz: Monika Pawluczuk
Gdzie ja 16'
reż̇yseria, scenariusz i zdję̨cia: Arjun Talwar
Edward 11'34''
reż̇yseria i scenariusz: Emilia Ś́niegoska
Cienie przeszłoś́ci 15'
reż̇yseria, scenariusz i zdję̨cia: Julita Pasikowska
Self(less) – Portrait 45'
reż̇yseria i scenariusz: Matej Bobrik
Internowani 58'
scenariusz i reż̇yseria: Tomasz Ś́wią̨tkowski

18.45 VII PRZEGLĄD KONKURSOWY, 218'03"

Czasem ś́nię̨, ż̇e latam 50'10''
reż̇yseria i scenariusz: Aneta Popiel-Machnicka
Mitzvah 66'
reż̇yseria: Maciej Grabysa, Witold Gadowski
Maksimum przyjemnoś́ci 48'
reż̇yseria i scenariusz: Katarzyna Trzaska
Wszystko jest moż̇liwe 53' 53''
reż̇yseria i scenariusz: Lidia Duda

Piątek 22 listopada 2013

9.30 VIII PRZEGLĄD KONKURSOWY, 111'23'

Być́ Koptem 25'
reż̇yseria, scenariusz i zdję̨cia: Michał Kró́l
K.R.K. 51'
reż̇yseria i scenariusz: Stefan Łazarski
Głosy 35'23''
reż̇yseria i scenariusz: Konrad Szołajski

11.00 Pokaz specjalny

"Człowiek w kryzysie, człowiek na krawędzi"
Warsztaty dla licealistów

11.45 IX PRZEGLĄD KONKURSOWY, 128'26"

Abramka fest 8'2''
reż̇yseria i zdję̨cia: Rami Shaya
Albert Cinema 50'
reż̇yseria i scenariusz: Agnieszka Zwiefka
Wazai – tragedia Japonii 11.3.2011 22'
reż̇yseria i zdję̨cia: Waldemar Czechowski
Zwycię̨zca 22'24''
reż̇yseria, scenariusz i zdję̨cia: Jakub Górajek
Strajk na zgniataczu 25'42''
reż̇yseria i scenariusz: Jerzy Ridan

15.30 X PRZEGLĄD KONKURSOWY (92'43")

Jan Sokolnik 25'07''
reż̇yseria i scenariusz: Alicja Grzechowiak
Zasady gry 39'36''
reż̇yseria i scenariusz: Krzysztof Komander
Campo di Fiori 28'
reż̇yseria i muzyka: Michał Nekanda-Trepka

17.15 XI PRZEGLĄD KONKURSOWY (107')

W imię syna 58'
reż̇yseria i scenariusz: Róża Romaniec
Moja Wola 49'
reż̇yseria i scenariusz: Bartosz Kowalski

20.00 "Najdłuższe pół wieku"
Prezentacja Pawła Spodenkiewicza i Adama Sitarka

Projekt zrealizowany przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, którego tematem jest życie codzienne mieszkańców Łodzi w latach 1939-89, w cieniu dwóch totalitarnych utopii.

Aus Lodz wird Litzmannstadt, (2013) 22'

Polska premiera obrazu.
Film propagandowy z 1942 roku o nazistowskich planach przebudowy Łodzi. Materiał odnaleziony przez Adama Sitarka w National Archive w Waszyngtonie, został przez niego zmontowany i udźwiękowiony w ramach grantu z Centrum Badan Żydowskich UŁ w Łodzi.

Łódź '64, (1964) 12'
reżyseria: Janusz Rzeszewski

Film propagandowy z 1964 roku o komunistycznych planach przebudowy Łodzi.

Sobota 23 listopada 2013

18.00 Uroczyste zamknięcie 23. Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu"

Wrę̨czenie nagró́d. Pokaz filmó́w nagrodzonych "Białą Kobrą" - Grand Prix Festiwalu i innymi nagrodami