Projekt zaproszenia, plakatu, programu Andrzej Chętko

Otwarcie festiwalu

16.11. godz.18.00 prapremiera fabularnego filmu Konrada Szołajskiego "Kop głębiej".
reż: Konrad Szołajski, produkcja: Ewa Żukowska

Reżyser i scenarzysta, syn znanego lektora telewizyjnego i radiowego Lucjana Szołajskiego, Konrad po nakręceniu serii dokumentów przygotował swoją kolejną fabularną realizację. W głównych rolach zobaczymy Ryszarda Ronczewskiego, Romana Kłosowskiego, Krzysztofa Tyńca oraz Andrzeja Grabowskiego.
To opowieść o szukającym swoich korzeni emerytowanym zegarmistrzu Hugonie Schmidcie, który przyjeżdża z wnukiem do wsi na Mazurach. Dom, w którym Niemiec się wychował, zamieszkuje obecnie polska rodzina. Nowakowie są przerażeni wizją odebrania im przez Hugo dachu nad głową. Ale zmieniają swój stosunek do Niemca, gdy ten proponuje sporą sumę w Euro za spełnienie "nietypowej" prośby: chodzi o zgodę na dokonanie ekshumacji. Otóż pod koniec wojny Hugo, pochował w ogródku ciała swoich rodziców, zastrzelonych przez czerwonoarmistów. Teraz, gdy sam stoi nad grobem, pragnie odnaleźć szczątki w celu dokonania ponownego – tym razem uroczystego – pogrzebu.

Organizatorzy 21. Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu" informują, że z przyczyn od nich niezależnych konkurs audycji radiowych nie odbędzie się. Przepraszamy autorów, którzy nadesłali już swoje audycje i jednocześnie informujemy, iż dzieła te mogą wziąć w konkursie przyszłorocznym - na 22. Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu".

 Jury

Beata Januchta

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz reportaży realizowanych dla Telewizji Polskiej, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (filologia polska i filologia romańska) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (dziennikarstwo). Od piętnastu lat nieprzerwanie związana z TVP Wrocław. Laureatka wielu nagród, m.in.: Grand Press (2001), Nagrody Głównej w Konkursie Dziennikarskim ,,Oczy Otwarte" (2003), Grand Prix 13.Festiwalu Mediów w Łodzi (2004), Grand Prix Circom Regional (2004) oraz Srebrnego Medalu na 44. Festiwalu Filmowym w Monte Carlo (2004).

Leszek Dawid

Reżyser, scenarzysta. Urodzony w 1971r. w Kluczborku. Absolwent Kolegium Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Nominowany do "Paszportu Polityki" za rok 2004. Uczestnik międzynarodowego programu developmentu "Ekran" w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Stypendysta i członek Junge Akademie der Kunste w Berlinie. Stypendysta fundacji Nipkow oraz Funduszu Scenariuszowego im. Andrzeja Munka. Od 2004 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego filmy zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach w kraju i za granicą.

Jerzy Ridan
Przewodniczący jury

Reżyser, scenarzysta, pedagog, publicysta. Urodzony w 1943r. w Bydgoszczy. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Właściciel firmy produkcyjnej ,,ER Film Studio". Korespondent TV w Toronto. Prowadzi zajęcia scenariuszowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodniczący Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członek ZAPA i ZAiKS. Laureat wielu festiwali filmowych m.in. w Mediolanie, Dijon, Berkeley, Glasgow, Valden, Trencianskich Teplicach, Lipsku, Mińsku, Łodzi i Krakowie. Wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury II stopnia za całokształt prac.

Konrad Zarębski

Krytyk i dziennikarz filmowy. Zaczynał od DKF "zygzakiem" i pracy w Filmotece Polskiej (obecnie Narodowej), potem w zespołach - kolejno - "Filmowego Serwisu Prasowego", tygodnika "Film" i miesięcznika "Videoclub", od 1994 sekretarz redakcji miesięcznika "Kino". W latach 1988-89 szef programowy festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie. Od ponad 10 lat prowadzi w Gazecie Telewizyjnej "Gazety Wyborczej" autorski Alfabet Filmowy. Współautor kilku książek o tematyce filmowej, tłumacz, wykładowca wiedzy o filmie.


Piotr Dzięcioł

Piotr Dzięcioł jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również absolwentem Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W 1991 roku założył firmę Opus Film, produkującą filmy reklamowe, dokumentalne i fabularne, będącą jedną z pierwszych o tym profilu firm w Polsce. Od 2004 r jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, członkiem Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, zasiadał również w radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2008-2011). Jego dorobek zawiera kilkadziesiąt tytułów filmów fabularnych, nagradzanych na festiwalach krajowych i zagranicznych, wiele koprodukcji międzynarodowych, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych i animowanych.

 Wystawy towarzyszące

Kurator: Alicja Cichowicz

16 listopada 2011 r. (środa), godz. 18.00
Wystawy czynne do 8 stycznia 2012
Wystawa Tamary Sass "Homo Decor. Okruchy" czynna do 29 listopada br.

Yaacov Chefetz "Something bad happened in my studio. Haifa – Summer 2006"
("W mojej pracowni wydarzyło się coś złego. Hajfa – lato 2006")
seria wielkoformatowych rysunków i fotografii obrazujących stan emocjonalny człowieka żyjącego w obliczu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.Prace powstały w okresie trwania tzw. II wojny libańskiej, kiedy Hajfa i inne północne tereny Izraela znajdowały się pod ostrzałem rakietowym bojowników Hezbollahu, posiadającego swe bazy w Libanie. Pracownia artysty była położona w szczególnie niebezpiecznym rejonie. Rysunki i zdjęcia nie nawiązują jednak do kwestii politycznych. Są odzwierciedleniem stanu emocjonalnego autora, jego odczuć, poczucia bezsilności i beznadziei, strachu przed śmiercią.
Bezpośrednią inspiracją do ich powstania stały się wiszące na ścianach dwie reprodukcje: obrazu Ilji Riepina "Car Iwan Groźny i jego syn Iwan" (scena śmierci carewicza zadanej przez ojca) i litografii Honoré Daumiera "Ulica Transnonain" przedstawiającej zwłoki lyońskiej rodziny robotniczej zamordowanej przez wojsko Ludwika Filipa, a także fotografia prasowa ukazująca scenę egzekucji.
Wykonane markerem (na wydruku cyfrowym imitującym drewno) rysunki Chefetza są autorską interpretacją powyższych obrazów, fotografie pokazują poprzewracane w wyniku wstrząsów, znajdujące się w pracowni, przedmioty.

Marek Szyryk "Łowca cieni"
wystawa negatywowych portretów fotograficznych, wykonanych na szklanych płytach w technice mokrego kolodionu. Sfotografowane z podniesionymi rękoma postaci inscenizują rozmaite sytuacje zagrożeń współczesnego świata.


To archaiczna metoda z pogranicza alchemii, w dużym stopniu nieprzewidywalna, gdyż nie ma w niej możliwości kontrolowania końcowego efektu. Wykonane na szklanych płytach zdjęcia przywodzą na myśl obrazy powstające w skanerach prześwietlających podróżnych w lotniskowych punktach kontrolnych. Sfotografowane z podniesionymi rękoma postaci poddają się wiwisekcyjnemu spojrzeniu artysty, który zdaje się odkrywać ich słabości, tajemnice. Postaci te inscenizują rozmaite sytuacje zagrożeń współczesnego świata.

Tamara Sass "Homo Decor. Okruchy"
ekspozycja będąca refleksją nad dualistyczną naturą człowieka. Składają się na nią rzeźby z piaskowca oraz cykl grafik wklęsłodrukowych, ukazujących ludzkie głowy jako siedliska umysłów różnicujących świat i stanowiących przyczynę dychotomii egzystencjalnych.


Człowiek to "wybryk" w świecie zwierzęcym. Jest częścią przyrody, podlegając jej prawom, jednocześnie wykracza poza nią dzięki rozumowi, samoświadomości, wyobraźni. Posiada i ciało, i umysł. To właśnie wyłonienie się rozumu zrodziło w człowieku rozdarcie egzystencjalne, pozbawiając go harmonii ze światem przyrody. Po utracie zasady instynktu – wciąż poszukuje on nowych rozwiązań w stwarzaniu własnego, w miarę bezpiecznego świata, starając się pokonać opozycję między naturą i kulturą.
Jako istota samoświadoma człowiek dostrzega ograniczoność, a nawet kres swojego istnienia, uzmysławiając sobie tragiczną dychotomię między życiem a śmiercią.
Jest samotny – jako niepowtarzalny, podejmujący indywidualne decyzje i samoprzeżywajacy swe emocje byt – jednocześnie, będąc zwierzęciem stadnym, pragnie solidarności z innymi, by zmniejszyć ów ciężar samotności.
Jaskrawy jest także kontrast w sferze zachowań ludzkich. W zależności od sytuacji potrafimy być tchórzliwi lub odważni, słabi lub silni, szlachetni bądź występni, etc.
Wystawa składa się z wykonanych w piaskowcu rzeźb oraz grafik wklęsłodrukowych ukazujących ludzkie głowy jako siedliska umysłów różnicujących świat i stanowiących przyczynę dychotomii egzystencjalnych.


XXI Festiwal 16 - 19 listopada 2011

na wszystkie imprezy
festiwalu wstęp jest wolny

 Nagrody

 

Biała Kobra
nagroda Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 15.000,00 zł

Planeta Kirsan
reżyseria: Magdalena Pięta
czas: 51'

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich
6 000 zł.

film Kiedyś będziemy szczęśliwi
reżyseria: Paweł Wysoczański

Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego w kategorii "Człowiek przezwyciężający zagrożenie" fundowaną przez pedagogów Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi, 3 000 zł

film I Bóg stworzył sex
reżyseria: Konrad Szołajski

Nagroda "Cierpliwego oka" im. Kazimierza Karabasza fundowana przez Narodowe Centrum Kultury

film Cudze listy
reżyseria: Maciej Drygas

Nagroda Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi, nagroda rzeczowa o wartości 3.000 zł

film Seans w kinie Tatry
reżyseria: Igor Chojna

Nagroda Fundacji Monumentum Iuadaicum Lodzense
2 000 zł

film Zło w Chełmnie
reżyseria: Piotr Litka

Nagroda Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
im. Heleny Kretz, rzeczowa

film Opowieść wyśniona
reżyseria: Szymon Greszko

Dyplomy Honorowe otrzymują:

film Czekając na sobotę, reżyseria: Irena Morawska, Jerzy Morawski
film Mój tato kochał życie, reżyseria: Klaudyna Krawiec, Jacek Boroń
film Paparazzi, reżyseria: Piotr Bernaś
film Tournée, reżyseria: Andrzej Mańkowski
film Zawsze młody, reżyseria: Robin Lipo

 Program

Środa 16 listopada 2011

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

10.00 - 12.00 I przegląd konkursowy 116'20''

Fotograf partyzantów
scenariusz i reżyseria: Wiesław Paluch, 32'
Gry i zabawy dziecięce
scenariusz i reżyseria: Maciej Adamek, 22'
Ryba
scenariusz i reżyseria: Irek Markanicz, 21'20''
Magiel
scenariusz i reżyseria: Adrianna Dunin-Wąsowicz, 16'
Testament
scenariusz i reżyseria: Łukasz Kowalski, 25'

12.15 - 14.00 II przegląd konkursowy 105'

Vagha i Magomed
scenariusz i reżyseria: Marta Prus, 12'
Przystanek dla bocianów
reżyseria: Józef Romasz, scenariusz: Józef Romasz, Monika Zawadzka, 78'
Porwani
scenariusz i reżyseria: Jarosław Mańka, Maciej Grabysa, 25'

15.30 - 17.00 III przegląd konkursowy 89'

Kiedyś będziemy szczęśliwi
scenariusz i reżyseria: Paweł Wysoczański, 43'
Hugo Król i jego poddana
scenariusz i reżyseria: Franco de Peńa, 46'

18.00 Uroczyste otwarcie XXI Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w Zagrożeniu, prapremiera fabularnego filmu Konrada Szołajskiego "Kop głębiej".
reż: Konrad Szołajski, produkcja: Ewa Żukowska

Czwartek 17 listopada 2011

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

10.00 - 12.00 IV przegląd konkursowy 117'30''

Paparazzi
scenariusz i reżyseria: Piotr Bernaś, 33'
Dziewczęta z Auschwitz
scenariusz i reżyseria: Kinga Wołoszyn- Świerk, 49'
Wygrać emeryturę
scenariusz i reżyseria: Brygida Frosztęga- Kmiecik, 12'30''
Serenissima
scenariusz i reżyseria: Agnieszka Podkówka, 23'

12.15 - 14.10 V przegląd konkursowy 118'47''

Powiedzieli – masz siostrę
scenariusz i reżyseria: Józef Kamil Brzostowski, 49'47''
Planeta Kirsan
scenariusz i reżyseria: Magdalena Pięta, 51'
Czas przyszły dokonany
scenariusz i reżyseria: Leszek Orlewicz, 18'

15.30 - 17.00 VI przegląd konkursowy 90'43''

Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy
scenariusz i reżyseria: Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski, 68'43''
Tajemnica kamienicy
scenariusz i reżyseria: Magdalena Majewska, Aleksandra Rek, 22'

17.15 - 18.30 VII przegląd konkursowy 71'31''

Trzeba iść dalej
scenariusz i reżyseria: Adam Mroczek, 10'28''
Mamma Lima
scenariusz i reżyseria: Karolina Kołodziej, 18'36''
Mój tato kochał życie
scenariusz i reżyseria: Klaudyna Krawiec, Jacek Boroń, 26'03''
Janka, Która miała marzenia. Kobieta, która zgineła w Katyniu.
scenariusz i reżyseria: Paweł Wudarczyk, 22'

19.45 - 22.00 VIII przegląd konkursowy 118'37''

I Bóg stworzył sex
scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski, 40'
Seans w kinie Tatry
scenariusz i reżyseria: Igor Chojna, 26'
Navzdy mlady (Zawsze młody)
scenariusz i reżyseria: Robin Lipo, 12'37''
Uwo
scenariusz i reżyseria: Konrad Szołajski, 40'

Piątek 18 listopada 2011

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

10.00 - 12.00 IX przegląd konkursowy 115'13''

Zło w Chełmnie
scenariusz i reżyseria: Piotr Litka, 25'
Decrescendo
scenariusz i reżyseria: Marta Minorowicz, 26'
Kibera Tour
scenariusz i reżyseria: Vojtech Parizek, 17'13''
Śledztwo
scenariusz i reżyseria: Krzysztof (Kris) Malkiewicz, 47'

12.15 - 14.00 X przegląd konkursowy 100'40''

Stalking, czyli uporczywe nękanie
scenariusz i reżyseria: Faustyna Szebesta, 14'40''
Tournee
scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski, 34'
Pytając o Boga odc. Dom na skale
scenariusz i reżyseria: Joanna Sosnowska, Jarosław Grzesiuk, 20'
Opowieść wyśniona
reżyseria: Szymon Greszko, scenariusz: Agata Cukierska, 32'30''

15.30 - 17.30 XI przegląd konkursowy 131'48''

Cudze listy
scenariusz i reżyseria: Maciej Drygas, 56'
Czekając na sobotę
scenariusz i reżyseria: Irena Morawska, Jerzy Morawski, 70'

Sobota 19 listopada 2011

kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii

18.00 Zamknięcie Festiwalu, wręczenia nagród laureatom
Zamknięcie Festiwalu uświetni prezentacja nagrodzonych filmów i audycji radiowych
Galeria

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player